صفحه اصلی |   تماس با ما |   درباره ما |   پیوندها |   نقشه سایت |    

***   www.eco24news.com   ***          ***   www.eco24news.com'          ***    www.eco24news.com *** 

شنبه 4 خرداد 1398
بررسي ريسك اعتباري شركت هاي دانش بنيان
در نهضت ملي شدن صنعت نفت، تقريباً تمامي درآمدهاي دولت بدليل تحريم نفتي ايران توسط دولت انگليس و حمايت دولت ...
اقتصاد فرهنگي ؛ فرهنگ اقتصادي
مقام معظم رهبري به عنوان سكاندار نظام اسلامي و در راستاي تمشيت امور سال جاري را به نام ' اقتصاد و فرهنگ با عزم ...
بررسی تاثیر مطلوبیت اقتصادی , ارزش نمادی و ارزش احساسی بر ارزش خرید نام تجاری
بررسی تاثیر مطلوبیت اقتصادی , ارزش نمادی و ارزش احساسی بر ارزش خرید نام تجاری محقق : لیدا شریفی منش دانشجوی ...
درآمد نفتی دولت؛ افسانه یا واقعیت؟
آیا درآمدهای نفتی دولت‌های نهم و دهم یک افسانه است یا واقعیت؟ میزان درآمدهای نفتی ایران در سال‌های مختلف، ...
روشهاي معرفي كالاي توليدي و فروش آن در بازار مصرف
در دنياي امروز بشر با سرعت بي نهايت در حال پيشرفت مي باشد و جهان بزرگ ما به سوي جهاني شدن مي رود. يكي از پديده ...
پيش به سوي اقتصاد كم كربن
 1.مقدمه:موضوع تغييرات آب و هوايي و گرم شدن زمين امروز به يك مشكل جهاني تبديل شده است . اختلال در محيط زيست ...
پول اسلامي در مقابل يورو و دلار
در اول ژانويه 1999، اروپا رويداد مهم استقرار يك سيستم پولي واحد را براي يازده عضو مشترك خود جشن گرفت، اعضايي كه ...
رموز موفقیت ایمیل‌های بازاریابی
  يكی از كارآمدترین و كم‌خرج‌ترین ابزارهای بازاریابی، فرستادن ایمیل برای مشتریان بالقوه و مشتریان ...
فناوری اطلاعات رویکردی نوین در اشتغال زایی
چکیده: مقاله حاضر با هدف بررسی تاثیرات فناوری اطلاعات بر اشتغال تهیه شده است. در این پژوهش، ابتدا به اهمیت ...
سلاطین کلاهبرداری جهان ....!
همیشه دانشمندان یا هنرمندان نبوده اند که با انجام کارهایی که قبلا کسی آن را انجام نداده و یا با خلق اثری که ...
فرآيند ايده تا بازار
چکيده: افزايش توليد ناخالص ملي مستلزم ايجاد تفکر ايده تا بازار و به عبارتي بومي سازي فرهنگ نوآوري است. نگاه تک ...
سرمایه گذاری مبتنی بر اخلاق در کسب و کار
 در چند دهه اخیر سرمایه گذاری مبتنی براصول اخلاقی به عنوان یکی از مهمترین موضوعها در عرصه کسب و کار مطرح ...
صندوق بین المللی پول را چقدر می شناسید؟
صندوق بین المللی پول از جمله ارگان های سازمان ملل متحد است که  با توجه به نرخ تبدیل ارز و نرخ پرداخت ها ...
چند نكته براي اغاز و تداوم كسب و كار
  1- بزرگ بيانديش ولي با يك كار كوچك شروع كن و ببين چگونه ميتواني تئوري خود را در يك مقياس كوچك بيازمايي 2- ...
روشهاي براي جذب مشتري و برخوردمشتري وحفظ مشتري
تحقيق مباني كارآفرينيروشهاي براي جذب مشتري و برخوردمشتري وحفظ مشتري محقق : سيد ابراهيم مختاباد فهرست ...

 

بنگاه داری بانک ها؛ آری یا نه؟

 

 

 

 

بهداد سلیمی و 1290 سکه پاداش
بهداد سلیمی و 1290 سکه پاداش! ...
چانه زنی دولت و کارگران بر سر افزایش حقوق
نمایندگان کارگری در گفت وگو با «ایران» مطرح کردند ...
سرطان ،اولین عامل مرگ در دهه های آینده
سرطان، اولین عامل مرگ در دهه‌های آینده/ قابل پیشگیری بودن سرطان با بهبود ...
باهنر:احتمال انتصاب رئیسی به عنوان رئیس قوه قضاییه زیاد است
باهنر: احتمال انتصاب رئیسی به عنوان رئیس قوه قضاییه زیاد است ...
سکه هفته را با افزایش قیمت آغاز کرد
سکه هفته را با افزایش قیمت آغاز کرد قیمت هر قطعه سکه تمام ...
آغاز کاهش قیمت مسکن
آغاز کاهش قیمت مسکن/ معاملات دیماه ۶۵ درصد افت کرد متوسط قیمت هر ...
توضیحات رئیس پلیس پایتخت درباره فرار 3 اخلالگربازار کاغذ
توضیحات رئیس پلیس پایتخت درباره فرار ۳ اخلالگر بازار کاغذ ...
تنها هدف کی روش از مصاحبه های جنجالی؟
تنها هدف کی روش از مصاحبه های جنجالی؟! ...
باز هم افزایش قیمت خودرو در راه است
نعمت بخش ادعا کرد؛ ...
چرا تیم های ایران و عراق امروز در ورزشگاه آل مکتوم تمرین نمیکنند ؟
چرا تیم های ایران و عراق امروز درورزشگاه آل مکتوم ...

متأسفانه در بازارهای انحصاری و بی رقابت نظیر کشورمان ایران، مشتری مداری حقیقی معنا ندارد. لکن نصب شعار تکریم ارباب رجوع بر در و دیوار، خدمات مشتری مداری حقیقی را بدنبال ندارد. احترام و تکریم مشتری، رفتاری است که احساس ارزشمندی را به او منتقل می‏کند و دوری از رفتاری است که موجب توهین و تحقیر مشتری میگردد.
محمدرضا سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران روز گذشته در هفتاد و هشتمین نشست ماهانه اعضاء مرکز جامع صادراتی ایران طی سخنانی در جمع مدیران، فعالان اقتصادی و دانشگاهیان گفت: اخلاق حرفه‌ای یکی از مسائل اساسی همة جوامع بشری است. درحال حاضر، متأسفانه در جامعة ما و در محیط کار کمتر به اخلاق حرفه‌ای توجه میشود. در حالیکه در کشورهای غربی، در دانش‌ های مربوط به مدیریت و سازمان، شاخه‌ای با عنوان اخلاق حرفه‌ای وجود دارد ولی در جامعة دینی ما در مدیریت، به اخلاق توجه کافی نشده است!! لکن جامعه ما نیازمند آن است تا ویژگیهای اخلاق حرفه‌ای مانند دلبستگی به کار، روحیه مشارکت و اعتماد، ایجاد تعامل با یکدیگر و... تعریف شده و برای تحقق آن فرهنگ‌ سازی شود.
وی افزود: امروزه بسیاری از کشورها در جهان صنعتی به این بلوغ رسیده‌اند که بی‌اعتنایی به مسائل اخلاقی و فرار از مسئولیتها و تعهدات اجتماعی به نابودی و از بین رفتن بنگاه می‌انجامد. به همین دلیل بسیاری از شرکتهای موفق برای تدوین استراتژی اخلاقی احساس نیاز کرده و به این باور رسیده‌اند که باید در سازمان خود یک فرهنگ مبتنی بر اخلاق رسوخ کند. از این‌رو کوشیده‌اند تا به تحقیقات دربارة اخلاق حرفه‌ای جایگاه خاص و ویژه‌ای بدهند لذا وقتی که از حوزة فردی و شخصی به حوزه کسب و کار گام می‌نهیم‌‌، اخلاق کار و یا اخلاق شغلی به میان می‌آید مانند: اخلاق پزشکی‌‌، اخلاق معلمی‌‌، اخلاق کارمندی و نظایر آن‌. برای نمونه، چگونه ممکن است که سیستم یک بیمارستان یا دانشگاه و یا یک شرکت فاسد باشد اما از پرستاران، اساتید و کارمندان بخواهیم اخلاقی باشند.؟ امروزه اخلاق حرفه‌ای نقش راهبردی در بنگاه ‌ها دارد و متخصصان مدیریت استراتژیک، اصول اخلاقی شایسته در سازمان را یکی از پیش‌‌ شرط های مدیریت استراتژیک خوب دانسته‌اند. در اخلاق حرفه‌ای، مسئولیتهای اخلاقی سازمان در قبال دو محیط داخلی و خارجی است، درکل اصول اخلاق خوب از پیش ‌‌شرط ‌های مدیریت استراتژیک خوب است و این اصول موجب ایجاد یک شرکت و بنگاه خوب و نمونه میشود.
علیپور اظهار داشت: اخلاق حرفه ای نقش راهبردی در موفقیت سازمان دارد و دوری از آن سازمانها را سخت آسیب پذیر و متضرر کرده است. دستیابی سازمانها به اخلاق حرفه ای موجب مزیت استراتژیک میشود. باید کاری کنیم تا شرکتها بخشی از هزینه های تبلیغاتی را صرف اخلاقی سازی سازمان کنند تا تأثیر ژرف آن را در موفقیت سازمان خود تجربه نمایند. شرکتها و سازمانها از طرفی خواهان اخلاق اند و از طرف دیگر اخلاق ورزی و پایبندی به اخلاقیات را برای خود دردسر زا و نوعی مانع می بینند و این مهمترین معضل بر سر راه شرکتها و سازمانها در روی آوردن به اخلاق حرفه ای است. این در حالی است که در فرهنگ و تمدن اسلامی در سده های گذشته به مفهوم اخلاق حرفه ای توجه ویژه ای شده است. در جامعه ما نهاد ها و ارگانهای لشکری و کشوری از انضباط و وظایف اخلاقی برخوردار بوده و آیین نامه های اخلاقی مربوط به مدیریت برای آنها تدوین شده است پس با این مقوله غریبه نیستند.
وی تصریح کرد: بسیاری از بنگاههای برتر بر مرامنامه اخلاق خود تأکید می کنند و برخی از آنها حتی بخش و دپارتمان مدیریت اخلاق تأسیس کرده اند تا به ترویج اخلاق در فرهنگ سازمانی و ممیزی اخلاقی در همه تصمیمها و اقدامهای بنگاه خود بپردازد. متأسفانه در جوامعی همانند کشور ما، اخلاق حرفه ای نه تنها در سطح بنگاهها و سازمانها تولد جامع نیافته بلکه در مراکز دانشگاهی نیز توسعه چشمگیری پیدا نکرده است. اخلاقی بودن یک شرکت و سازمان، در واقع به سبک خاصی از زندگی آن سازمان اشاره دارد. اخلاقی بودن شرکت هرگز به مجموعه باورهای اخلاقی که در منشور اخلاقی شرکت آمده محدود نمی‏شود بلکه شرکتی اخلاقی است که زندگی آن و سبک تعامل آن با محیط در همه لحظه‏ ها، اخلاقی باشد. اخلاق حرفه‏ای چیزی جز رعایت حقوق مردم در کسب و کار نیست و مهمترین آن، احترام اصیل و نامشروط به حق مردم است. اخلاق حرفه ای و مشتری مداری فقط به یک میز و یک کارمند خلاصه نمیشود که بطور نمایشی جلوی درب ادارات قرار داده شود تا به مردم لبخند بزند که دست بر قضا اکثر مواقع پشت میز خالی بوده و جناب آقای مسئول اخلاق هم مشغول رتق و فتق امورات شخصی خود میباشد!! نمونه بارز اینگونه مشتری مدارای ها را میتوان بدو ورود به شعبات بانکها مشاهده نمود.


رئیس شورای سیاستگذاری اقتصاد مقاومتی و بخش خصوصی تأکید نمود: نتایج و آثار و تبعات مسائل و تصمیم ‏های اخلاقی معمولا ناپیداست از همین رو انسانها و سازمانها سود کوتاه مدت را می‏بینند و متأسفانه چشم خود را بر ضرر بلند مدت می‏بندند: رشوه بده و کالای وارد شده را به سرعت دریافت کن! دو دفتر مالی تدوین کن و از پرداخت مالیات بگریز! با چاپلوسی و زیرآب زنی و نفاق، خود را این ور و آن ور جا بزن و رشد کن! در حالیکه هر رفتار غیراخلاقی مانند سوراخی است که موش در انبار گندم ایجاد میکند، لذا این موضوع با ساده‏انگاری قابل حل نیست و اصولاً تشخیص و حل آن بسیار مشکل بوده و نیاز به مراجعه به متخصصان فن اخلاق حرفه‏ای در سازمان را دارد. بر این اساس یک شرکت خوب، «جامعه» را اولین طرف تعامل خود دانسته و در این چهارچوب، حفظ حقوق و منافع ملی، رعایت حقوق شهروندان، حفظ و حراست از محیط‌زیست، اعتلای مداوم کیفیت محصول و احترام به همسایگان و بازارهای هدف را سرلوحه منشور اخلاقی خود قرار میدهد.


وی افزود: در ضمن از نظر شرکت خوب و اخلاق مدار، مشتریان دارای حقوقی هستند که در قالب مصرف ‌کنندگان نهایی چه در بازارهای داخلی و چه در بازارهای خارجی باید رعایت شود و از تضییع حق مشتری به هر شکلی باید اجتناب کرد. کارکنان و مدیران شرکت نیز در منشور اخلاق حرفه‌ای شرکت گنجانیده شده اند زیرا سازمان بدون رعایت حقوق حقه آنها  به پیشبرد اهداف و آرمانهای خود موفق نخواهد شد. همچنین «تأمین‌کنندگان» مواد اولیه برای شرکت نیز در منشور اخلاق حرفه‌ای یک شرکت خوب، جایگاه ویژه‌ای دارند زیرا شرکت برخورد صادقانه، صریح و توأم با احترام با آنها، تسهیل و شفافیت و سلامت در معاملات را اصل مسلم روابط متقابل و دوجانبه می‌پندارد.
علیپور در ادامه سخنان خود اظهار داشت: توسعه سازمانی، تلاشی پی گیر، منسجم و کاملاً برنامه ریزی شده است که به منظور بهبود و نوسازی نظم صورت میگیرد. هدف از توسعه سازمانی، هم بهبود زندگی (شغلی) فرد و هم بهبود و ارتقاع سطح کارکرد سازمان است. امروزه هیچ سازمانی قادر نیست بدون آموزش توسعه یابد. لذا از آنجائکه منشور اخلاقی در هر شرکت و سازمانی طی فرایند گفت و گو و مشارکت تمامی کارکنان و رؤسای آنها بوجود میاید، پس بمنزله یک میثاق عمومی سازمان پذیرفته میشود و به تدریج، سازمان این اصول را جزو اهداف خود می پذیرد.


به گفته وی، در تلقی ابزار انگارانه نسبت به مشتری، نگرش سیستمی وجود ندارد، زیرا گاه توجه به مشتری به قیمت عدم توجه به کارکنان صورت میگیرد در حالیکه رضایت مشتری بدون رضایت کارکنان حاصل نمیشود. نادیده گرفتن حقوق کارکنان اثر منفی خود را بر عدم رعایت حقوق مشتری از سوی کارکنان خواهد گذاشت. اصیل نبودن تلقی مشتری مداری باعث میگردد که گاه در شرایط بحرانی و تعارض که رعایت حقوق مشتری مستلزم پرداخت خسارت و هزینه است، بعضاً سازمان از آن طفره رفته و حقوق مشتری را زیر پا بگذارد. حتی اگر در مواردی سازمان یقین کند که اجحاف به مشتری اساساً به چشم وی نخواهد آمد و مشتری از ضایع شدن حقوقش مطلع نخواهد شد، خود را ملزم به رعایت حقوق وی نبیند. متأسفانه در بازارهای انحصاری و بی رقابت نظیر کشورمان ایران، مشتری مداری حقیقی معنا ندارد. نصب شعار تکریم ارباب رجوع بر در و دیوار، خدمات مشتری مداری حقیقی را بدنبال ندارد. احترام و تکریم مشتری، رفتاری است که احساس ارزشمندی را به او منتقل می‏کند و دوری از رفتاری است که موجب توهین و تحقیر مشتری میگردد. رفتار چاپلوسانه و متظاهرانه و یا پذیرایی ظاهری از مشتری، احترام نیست. اعتماد به مشتری، زیان نرساندن به او، سرعت در تحویل بموقع و بی‏عیب کالا و ارائه خدمات مطلوب، قیمت مناسب همراه با کیفیت بالا، حفظ حریم شخصی افراد و رازداری و امانت‏داری، تنوع کالا و خدمات، ارائه خدمات در همه مراحل قبل و بعد از فروش و صراحت و صداقت یعنی داشتن رفتار اخلاقی از نوع قاطعانه، همگی از وجود مشتری مداری اصیل به حساب می‏آیند. معلوم نیست تقسیم ‏بندی مشتریان به معمولی، مهم و بسیار مهم  (VIP) مصداق تبعیض نباشد. زیرا همه مشتریان باید بسیار مهم (VIP) محسوب شوند. 
رئیس مرکز تجارت جهانی ایران تصریح نمود: باتوجه به مواردی که خدمتتان عرض کردم ملاحظه میفرمائید که اخلاق حرفه ای چقدر مهم و تأثیرگذار میباشد لکن این نکته را متذکر میشوم که شرکتهای ایرانی برای فعالیتهای برون مرزی و عقد قراردادهای تجاری، صنعتی و اخذ نمایندگی، نیازمند سند منشور اخلاقی خواهند بود و یکی از فاکتورهای مهمی که شرکتهای خارجی از شرکتهای ایرانی برای آغاز همکاری درخواست خواهند کرد سند منشور اخلاقی است پس توجه به مقوله اخلاق حرفه ای و تنظیم سند منشور اخلاقی برای سازمانها و شرکتها امری ضروری و الزامی است که خوشبختانه تعدادی از شرکتها و سازمانهای خوب داخلی به این مهم پی برده و ضمن عقد قرارداد با تیم های متخصص در امور اخلاق حرفه ای و سازمانی، اقدامات اجرائی خود را جهت آموزش پرسنل و تنظیم سند منشور اخلاقی آغاز نموده اند.


وی اضافه کرد: برخی از این سازمانها و شرکتهای پیشقدم عبارتند از: شرکت مپنا، شرکت نفت پاسارگاد، بانک کارآفرین، قوه قضائیه و... جمعی دیگر. البته لازم به توضیح است که بدست آوردن سند منشور اخلاقی برای شرکتها همانند اخذ استاندار در زمینه اخلاق خواهد بود که خود نوعی امتیاز و افتخار برای آن شرکت و سازمان محسوب خواهد شد لکن داشتن این امتیاز را بعنوان یک برتری نسبت به شرکتهای فاقد سند اخلاق، میتوانند بر روی محصولات و خدمات خود درج و به اطلاع مشتریان برسانند. در ضمن برای شرکتها و سازمانهایی که دوره اخلاق حرفه ای را بگذرانند و سند منشور اخلاقی خود را اخذ نمایند، گواهینامه ای رسمی با امضاء و تأیید یک سازمان بین المللی اقتصادی و یک دانشگاه بزرگ دولتی ایران اعطاء خواهد شد. اطلاع رسانی بیشتری طی روزهای آینده در این خصوص از طریق رسانه های گروهی انجام خواهد شد.


 تفریح پردرآمدها 40برابر کم‌درآمدها

 فرمول محاسبه سود وام بانکی

به سوی رشد غیرتورمی و فراگیر

نظام تدوین برنامه پنج ساله توسعه و طرح یک سوال!

 هشدار بانک جهانی  به ایران و 6 کشور

تنظیم سند منشور اخلاقی برای سازمانها وشرکتها الزامی است

 راههای مقابله با رکود تورمی


 

 

 

 

ساخت برنامه تلویزیونی ' اقتصاد مقاومتی و صنعت بانکداری '

سرگذشت پول در ایران؛ از ریال تا تومان 

لباس نو بر تن شرکت‌های هرمی

کارانه 25 ميليون توماني يك بانك به برخي مديران خود

 آیا این نوع بانکداری حرفه اقتصادی دارد ؟

 فناوری اطلاعات رویکردی نوین در اشتغال زایی


 

 

 

گجت‌های اپلی با چه سایزی

سفری رویایی به قلب گوگل

بیشترین قیمت برای کوچک‌ترین

فرودگاه 16.000.000.000 دلاری قطر

سمینار های سال 1393

سمینار شم اقتصادی

شعار تبلیغات کدام بانک به واقعیت نزدیک است؟
سرمایه
سپه
تجارت
کارآفرین
رفاه
سامان
صادرات
پاسارگاد
پارسیان
ملت
ملی
Copyright ©ECO24NEWS ,all rights reserved.