صفحه اصلی |   تماس با ما |   درباره ما |   پیوندها |   نقشه سایت |    

***   ساخت برنامه تلویزیونی ' اقتصاد مقاومتی و صنعت بانکداری '   ***                ***   ساخت برنامه تلویزیونی ' اقتصاد مقاومتی و صنعت بانکداری '          ***    ساخت برنامه تلویزیونی ' اقتصاد مقاومتی و صنعت بانکداری '   *** 

دوشنبه 29 مرداد 1397
بررسي ريسك اعتباري شركت هاي دانش بنيان
در نهضت ملي شدن صنعت نفت، تقريباً تمامي درآمدهاي دولت بدليل تحريم نفتي ايران توسط دولت انگليس و حمايت دولت ...
اقتصاد فرهنگي ؛ فرهنگ اقتصادي
مقام معظم رهبري به عنوان سكاندار نظام اسلامي و در راستاي تمشيت امور سال جاري را به نام ' اقتصاد و فرهنگ با عزم ...
بررسی تاثیر مطلوبیت اقتصادی , ارزش نمادی و ارزش احساسی بر ارزش خرید نام تجاری
بررسی تاثیر مطلوبیت اقتصادی , ارزش نمادی و ارزش احساسی بر ارزش خرید نام تجاری محقق : لیدا شریفی منش دانشجوی ...
درآمد نفتی دولت؛ افسانه یا واقعیت؟
آیا درآمدهای نفتی دولت‌های نهم و دهم یک افسانه است یا واقعیت؟ میزان درآمدهای نفتی ایران در سال‌های مختلف، ...
روشهاي معرفي كالاي توليدي و فروش آن در بازار مصرف
در دنياي امروز بشر با سرعت بي نهايت در حال پيشرفت مي باشد و جهان بزرگ ما به سوي جهاني شدن مي رود. يكي از پديده ...
پيش به سوي اقتصاد كم كربن
 1.مقدمه:موضوع تغييرات آب و هوايي و گرم شدن زمين امروز به يك مشكل جهاني تبديل شده است . اختلال در محيط زيست ...
پول اسلامي در مقابل يورو و دلار
در اول ژانويه 1999، اروپا رويداد مهم استقرار يك سيستم پولي واحد را براي يازده عضو مشترك خود جشن گرفت، اعضايي كه ...
رموز موفقیت ایمیل‌های بازاریابی
  يكی از كارآمدترین و كم‌خرج‌ترین ابزارهای بازاریابی، فرستادن ایمیل برای مشتریان بالقوه و مشتریان ...
فناوری اطلاعات رویکردی نوین در اشتغال زایی
چکیده: مقاله حاضر با هدف بررسی تاثیرات فناوری اطلاعات بر اشتغال تهیه شده است. در این پژوهش، ابتدا به اهمیت ...
سلاطین کلاهبرداری جهان ....!
همیشه دانشمندان یا هنرمندان نبوده اند که با انجام کارهایی که قبلا کسی آن را انجام نداده و یا با خلق اثری که ...
فرآيند ايده تا بازار
چکيده: افزايش توليد ناخالص ملي مستلزم ايجاد تفکر ايده تا بازار و به عبارتي بومي سازي فرهنگ نوآوري است. نگاه تک ...
سرمایه گذاری مبتنی بر اخلاق در کسب و کار
 در چند دهه اخیر سرمایه گذاری مبتنی براصول اخلاقی به عنوان یکی از مهمترین موضوعها در عرصه کسب و کار مطرح ...
صندوق بین المللی پول را چقدر می شناسید؟
صندوق بین المللی پول از جمله ارگان های سازمان ملل متحد است که  با توجه به نرخ تبدیل ارز و نرخ پرداخت ها ...
چند نكته براي اغاز و تداوم كسب و كار
  1- بزرگ بيانديش ولي با يك كار كوچك شروع كن و ببين چگونه ميتواني تئوري خود را در يك مقياس كوچك بيازمايي 2- ...
روشهاي براي جذب مشتري و برخوردمشتري وحفظ مشتري
تحقيق مباني كارآفرينيروشهاي براي جذب مشتري و برخوردمشتري وحفظ مشتري محقق : سيد ابراهيم مختاباد فهرست ...

 

بنگاه داری بانک ها؛ آری یا نه؟

 

 

 

 

راه‌اندازی 9 سامانه‌ اطلاعاتی برای مبارزه با مفاسد بانکی
به گزارش «اکو 24 نیوز»، ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در ۱۲۸ امین جلسه خود ...
قیمت طلا به بالاترین حد خود در چهار ماه گذشته رسید
به گزارش خبرنگار «اکو 24 نیوز»، نرخ هر اونس شمش تحویل فوری دست کم ۰.۲ درصد کاهش ...
اصرار دولت بر نفت 72 دلاری
رئیس سازمان مدیریت و برنامه کشور با بیان اینکه تمایلی به تغییر نرخ 72 ...
درآمد و هزینه دولت تراز نشد
در سه ماهه دوم سال جاری میزان درآمدهای دولت حدود 9000 میلیارد تومان کمتر ...
مصوبات ورود‌ خودروهای لوکس
سازمان توسعه تجارت با انتشار متن کامل مصوبات دولت قبل در اعطای مجوز ...
ادغام خودروسازان طی 4 سال
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ادغام خودروسازان کوچک ظرف 3 تا 4 ...
معرفی 15 گروه جدید مشمول بیمه
وزارت کار اعلام کرد: 15 گروه دارای اولویت برای استفاده از بیمه اجتماعی ...
راه آهن تهران كرج چهارخطه مي شود/ ايجاد پارك لجستيك گمركي در بندر خشك آپرين
وزير راه و شهرسازي با حضور در استان البرز اعلام كرد: 2 خط از راه آهن تهران ـ كرج ...
ستایش تدبیر و انتخابات اتاق
در کشاکش رقابت‌های انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری در سال 1392، ...
برای‌نصف‌کردن نیروهای‌وزارت‌صنعت آماده‌ایم
وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اعلام آمادگی برای کاهش 50 درصد از نیروهای ...

براساس گزارش منتشر شده از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال 92، هزینه‌های تفریح و امور فرهنگی خانوارهای پردرآمد دهک دهم (پر‌درآمدترین گروه جامعه) با 23‌میلیون و 589‌هزار ریال در مقایسه با دهک اول (کم‌درآمدترین گروه جامعه) که ...

 583‌هزار ریال برای این منظور هزینه کرده‌اند، خانوارهای پردرآمد 40برابر خانوارهای کم‌درآمد برای تفریح هزینه کرده‌اند. براساس این گزارش بررسی کل هزینه‌های خانوارهای شهری دهک دهم با 877‌میلیون ریال در سال گذشته در مقایسه با 64‌میلیون ریال هزینه‌های دهک اول نشان می‌دهد جمع هزینه‌های دهک دهم 13.6برابر هزینه‌های دهک اول است.  گزارش منتشر شده توسط بانک مرکزی نشان می‌دهد در سال گذشته هزینه خوراکی و آشامیدنی‌های دهک دهم با 165‌میلیون ریال معادل 8.5برابر هزینه خوراکی و آشامیدنی‌های دهک اول است که 19.5‌میلیون ریال در این سال صرف کرده‌اند.

طبق این گزارش، در بخش مسکن، آب، برق و گاز دهک دهم با 332‌میلیون ریال هزینه که بیشترین هزینه را در بین انواع هزینه‌های این گروه درآمدی داشته، در مقایسه با 29.5‌میلیون ریال‌ هزینه‌های مسکن خانوارهای دهک اول بیش از 11برابر آنها صرف هزینه مسکن کرده‌اند.

از نظر هزینه‌های بهداشتی گزارش بانک مرکزی حاکی است که خانوارهای پردرآمد دهک دهم با 49‌میلیون ریال‌هزینه که درسال 92 برای امور بهداشتی صرف کرده‌اند بیش از 16برابر مبلغ 3‌میلیون ریالی خانوارهای دهک اول هزینه کرده‌اند.

همچنین خانوارهای دهک دهم با صرف هزینه‌یی بالغ بر 14.6‌میلیون ریال برای تحصیل 40برابر خانوارهای دهک اول که تنها 363‌هزار ریال برای تحصیل پرداخته‌اند، هزینه کرده‌اند.

  75‌درصد درآمد دهک اول صرف مسکن

به این ترتیب بررسی گزارش منتشر شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای سال 92 نشان می‌دهد که هزینه‌های خوراکی و آشامیدنی‌ها به‌همراه هزینه مسکن، ‌آب، ‌برق و گاز بالغ بر 75‌درصد جمع هزینه‌های این گروه درآمدی را شامل می‌شود در حالی‌که برای دهک دهم جمع این دو هزینه به 56‌درصد کل هزینه‌های این گروه درآمدی بالغ می‌شود بنابراین در شرایطی که تورم در گروه کالاهای خوراکی و آشامیدنی و مسکن افزایش می‌یابد انتظار می‌رود طبقات کم‌درآمد بیشترین آسیب را از این تورم متحمل شوند.

طبق آمار منتشر شده نتایج بررسی بودجه خانوار در مناطق شهری ایران از سوی بانک مرکزی به‌طور کلی درصد تغییر متوسط هزینه ناخالص سالانه یک خانوار شهری به تفکیک گروه‌های هزینه سال 92 نسبت به سال 91، کل هزینه ناخالص 31.4‌درصد، خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها 31.5‌درصد، دخانیات 36.3‌درصد، پوشاک و کفش 33.6‌درصد، مسکن، ‌آب و برق و گاز 36.4‌درصد، بهداشت و درمان 35.1‌درصد، حمل و نقل 19.2‌درصد، ارتباطات 29.8‌درصد، تفریح و امور فرهنگی 29.2‌درصد، تحصیل 18.3‌درصد، رستوران و هتل 29.1‌درصد و کالاها و خدمات متفرقه 29.7‌درصد افزایش داشته است.

  هزینه خانوارها در استان‌های مختلف

بررسی متوسط هزینه ناخالص سالانه یک خانوار ساکن مناطق شهری استان‌های مختلف نشان می‌دهد که استان تهران با 409317‌هزار ریال (ماهانه حدود 34110 ریال) بیشترین و استان هرمزگان با 168600‌هزار ریال (ماهانه حدود 14050‌هزار ریال) کمترین هزینه را به خود اختصاص داده‌اند.

براساس گزارش منتشر شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، کل هزینه خانوارهای تهرانی در مقایسه با خانوارهای سیستان و بلوچستان 2.3برابر است. این در حالی است که بابت هزینه مسکن، ‌آب، برق و گاز خانوارهای تهرانی 6برابر خانوارهای سیستان و بلوچستانی هزینه می‌کنند. از سوی دیگر هزینه بهداشت و درمان خانوارهای تهرانی 3برابر خانوارهای استان سیستان و بلوچستان است. از نظر هزینه تفریح تهرانی‌ها 3.3برابر سیستان و بلوچستانی‌ها هزینه می‌کنند و از نظر تحصیل نیز تهرانی‌ها 2.5برابر آنها هزینه می‌کنند اما بررسی هزینه‌های خانوارهای ساکن در این دو استان حاکی از آن است که باوجود چند برابر بودن انواع هزینه‌های خانوارهای تهرانی در قیاس با خانوارهای سیستان و بلوچستان، هزینه خوراکی تهرانی‌ها 80‌درصد هزینه خوراکی خانوارهای سیستان و بلوچستانی است.  طبق بررسی‌های انجام شده در سال 92 هزینه و درآمد خانوارهای ساکن در 79 شهر و 123‌هزار خانوار متوسط هزینه ناخالص سالانه یک خانوار شهری 284462‌هزار ریال (ماهانه 23705‌هزار ریال) بود که نسبت به سال قبل 31.4‌درصد افزایش داشته است.

از کل این مبلغ 26.3‌درصد یعنی 74724‌هزار ریال سهم گروه هزینه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها است که نسبت به سال 91 معادل 31.5‌درصد افزایش داشته است.  در بین اقلام گروه هزینه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها بیشترین سهم از کل هزینه ناخالص معادل 6.1‌درصد متعلق به هزینه انواع گوشت بود. پس از آن به ترتیب هزینه میوه‌های تازه با 4.4‌درصد، ‌سبزی‌های تازه با 3.2‌درصد، شیر و فرآورده‌های آن و تخم پرندگان با 3.1‌درصد، آرد، ‌رشته و غلات با 2.6‌درصد و انواع نان و بیسکویت با 1.9‌درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.  براساس نتایج این بررسی از کل هزینه ناخالص خانوار، 0.4‌درصد حدود 1176‌هزار ریال به گروه هزینه دخانیات اختصاص داشت که در مقایسه با سال 91 حدود 36.6‌درصد افزایش داشته است.  در این سال از کل هزینه‌های ناخالص خانوار 4.6‌درصد به گروه هزینه پوشاک و کفش اختصاص داشت که نسبت به سال 91، 33.6‌درصد افزایش داشته است.

نتایج این بررسی نشان می‌دهد که 34.1‌درصد از کل هزینه ناخالص یک خانوار حدود 97074‌هزار ریال مربوط به گروه هزینه مسکن، آب، ‌برق و گاز و سایر سوخت‌ها بود که نسبت به سال قبل 36.4‌درصد افزایش داشته است.

در سال مورد بررسی از کل هزینه‌های ناخالص خانوار 4.2‌درصد به گروه هزینه لوازم، اثاث و خدمات مورد استفاده در خانه اختصاص داشت که در مقایسه با سال 91 معادل 23.6‌درصد افزایش نشان می‌دهد.  براساس نتایج این بررسی از کل هزینه‌های ناخالص خانوار، 5.6‌درصد به گروه بهداشت و درمان، ‌8.5‌درصد گروه هزینه حمل و نقل، 2‌درصد به گروه هزینه ارتباطات، 2.3‌درصد به گروه هزینه تفریح و امور فرهنگی، 1.8‌درصد به گروه هزینه تحصیل، 2.1‌درصد به گروه هزینه رستوران و هتل و 8.1‌درصد به گروه هزینه کالاها و خدمات متفرقه اختصاص داشته است.

یافته‌های این بررسی نشان می‌دهد که در مقایسه با سال 91، ‌هزینه گروه‌های بهداشت و درمان 3.51‌درصد، حمل و نقل 19.2‌درصد، ارتباطات 29.8‌درصد، تفریح و امور فرهنگی 29.2‌درصد، تحصیل 18.3‌درصد، ‌رستوران و هتل 29.1‌درصد و کالاها و خدمات متفرقه 29.7‌درصد افزایش داشت. همچنین متوسط درآمد پولی و غیرپولی ناخالص سالانه یک خانوار شهری حدود 276867‌هزار ریال بود که 69.2‌درصد آن را درآمد پولی ناخالص و 30.8‌درصد را درآمد غیرپولی تشکیل داده است.  در سال 92 کل درآمد پولی و غیرپولی ناخالص خانوار نسبت به سال قبل حدود 32.4‌درصد افزایش داشت. میزان افزایش درآمد پولی ناخالص خانوار معادل 29.4‌درصد و درآمد غیرپولی 39.9‌درصد بود.  در بین درآمدهای پولی ناخالص خانوار، درآمد از مزد و حقوق بخش دولتی و عمومی 23.9‌درصد، ‌درآمد از مزد و حقوق بخش خصوصی 24.3‌درصد، درآمد از مشاغل آزاد کشاورزی 50.9‌درصد، ‌درآمد از مشاغل آزاد غیرکشاورزی 38.3‌درصد، ‌درآمدها متفرقه 26.2‌درصد و درآمد خاص از فروش کالاهای دست دوم 36.7‌درصد نسبت به سال افزایش داشته است.

همچنین در بین درآمدهای غیرپولی بیشترین سهم معادل 80.2‌درصد به ارزش اجاری مسکن شخصی (مالک نشین) اختصاص داشت که معادل 24.7‌درصد از کل درآمدهای پولی و غیرپولی را تشکیل داده است.  طبق گزارش استخراج شده بعد خانوار (متوسط تعداد افراد) 3.47نفر بود که نسبت به سال قبل افزایش داشته است.  توزیع خانوارها بر حسب تعداد افراد نشان می‌دهد که خانوارهای یک نفری 6‌درصد، دو نفری 18‌درصد، سه نفری 27.4‌درصد، چهارنفری 29.8‌درصد، پنج نفری 12.3‌درصد، ‌6 نفری 4‌درصد، هفت‌نفری 1.6‌درصد، هشت نفری 0.4‌درصد، 9 نفری 0.3‌درصد و 10 نفری و بیشتر 0.2‌درصد از کل خانوارها را به خود اختصاص داده‌اند.  بررسی جداول منتشر شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد در سال 83 حدود 37‌درصد خانوارهای شهرنشین ایرانی را خانوارهای پنج نفره و بالاتر تشکیل می‌دادند که این نسبت در سال 1392 به 18.8‌درصد کاهش یافته است. بنابراین سهم خانوارهای پنج نفره و بالاتر در طول 10 سال گذشته به نصف کاهش یافته است.

همچنین خانوارهای یک نفره در سال 92 در مقایسه با سال 91 حدود 0.4‌درصد کاهش و خانوارهای دو نفره 0.1 افزایش داشته است. از سوی دیگر خانوارهای سه نفره در سال 92 با یک واحد افزایش نسبت به سال گذشته 29.8‌درصد بوده است که در بین خانوارهای یک نفره تا 10 نفره بیشترین تغییر را از سال 91 تا 92 داشته است. ضمن اینکه تغییر محسوسی در خانوارهای هفت نفره، هشت نفره‌، 9 نفره و 10 نفره و بیشتر در سال‌های 91 و 92 مشاهده نمی‌شود.

  گروه‌های سنی

طبق گزارش منتشر شده از سوی بانک مرکزی در سال 92 توزیع افراد خانوارها بر حسب گروه‌های سنی به چند قسمت تقسیم می‌شود، کمتر از یک سال 0.6درصد، یک تا پنج سال 6.4 درصد، 6 تا 10سال 6.5 درصد، 11تا 15سال 6.7 درصد، ‌16تا 20 سال 7.8درصد، 21 تا 30سال 21.5درصد، 31 تا 40سال 15.7درصد، 41 تا 50 سال 13.5درصد و 51 سال و بیشتر 21.3درصد است. قابل توجه است که حدود 28درصد از افراد خانوارها را افراد زیر 21سال تشکیل داده‌اند که در مقایسه با سال گذشته کاهش داشته است.

 تفریح پردرآمدها 40برابر کم‌درآمدها

 فرمول محاسبه سود وام بانکی

به سوی رشد غیرتورمی و فراگیر

نظام تدوین برنامه پنج ساله توسعه و طرح یک سوال!

 هشدار بانک جهانی  به ایران و 6 کشور

تنظیم سند منشور اخلاقی برای سازمانها وشرکتها الزامی است

 راههای مقابله با رکود تورمی


 

 

 

 

ساخت برنامه تلویزیونی ' اقتصاد مقاومتی و صنعت بانکداری '

سرگذشت پول در ایران؛ از ریال تا تومان 

لباس نو بر تن شرکت‌های هرمی

کارانه 25 ميليون توماني يك بانك به برخي مديران خود

 آیا این نوع بانکداری حرفه اقتصادی دارد ؟

 فناوری اطلاعات رویکردی نوین در اشتغال زایی

 

 

 

 

گجت‌های اپلی با چه سایزی

سفری رویایی به قلب گوگل

بیشترین قیمت برای کوچک‌ترین

فرودگاه 16.000.000.000 دلاری قطر

سمینار های سال 1393

سمینار شم اقتصادی

شعار تبلیغات کدام بانک به واقعیت نزدیک است؟
سرمایه
سپه
تجارت
کارآفرین
رفاه
سامان
صادرات
پاسارگاد
پارسیان
ملت
ملی
Copyright ©ECO24NEWS ,all rights reserved.